Szukaj części
Szukaj
Marciniak
Płacę przez PayU

Najczęstsze awarie klimatyzacji samochodowej


W dzisiejszych czasach klimatyzacja samochodowa to standard. Trudno wyobrazić sobie komfortową podróż autem bez chłodnego i orzeźwiającego powietrza. Z klimatyzacji warto korzystać nie tylko latem, ale także w słoneczne czy deszczowe dni wiosny i jesieni.

Samochodowy układ klimatyzacji wykorzystuje zjawisko sprężania pary i schładzania ciepłego powietrza wdmuchiwanego do kabiny pojazdu (przy zastosowaniu czynnika chłodzącego). Do podstawowych elementów tego układu zaliczamy: parownik, sprężarkę, skraplacz oraz zawór rozprężny.

Najczęstsze awarie klimy

Do najbardziej narażonych na awarie elementów układu klimatyzacyjnego należą skraplacz (najczęściej na skutek zanieczyszczenia pyłem) oraz kompresor (najczęściej z powodu wycieku czynnika chłodzącego bądź za dużej ilości oleju w układzie klimatyzacji).

Naprawa klimatyzacji samochodowej nie musi być kosztowna ani skomplikowana. Warto postawić na części używane, pochodzące ze sprawdzonego źródła, o przetestowanym stanie technicznym. W naszej ofercie dostępne są sprzedaż i naprawa kompresorów klimatyzacji oraz innych części do układu klimatyzacyjnego. Oferujemy części nowe i używane, oryginalne, dedykowane samochodom najpopularniejszych marek, takich jak Audi, Opel, Ford, Honda, Citroen, Peugeot, Fiat i wiele innych.

Aby uniknąć kosztownych (ale i kłopotliwych) usterek należy odpowiednio konserwować klimatyzację samochodową.

Do awarii może dojść z powodu:

  • zbyt małej ilości czynnika chłodzącego (można rozpoznać po małej wydajności chłodzenia),
  • zastosowania niewłaściwego oleju i nieodpowiedniego smarowania układu,
  • zanieczyszczeń – one najczęściej prowadzą do nieodpowiedniej wymiany ciepła w skraplaczu i zatarcia sprężarki.

Bardzo ważne jest systematyczne poddawanie klimatyzacji przeglądom technicznym, minimum raz do roku. Prawidłowo konserwowany układ będzie działał niezawodnie.


top